Asjad, mida igaüks peaks teadma hiphopi kohta

Hiphopkultuur, mida kunagi peeti üheks väikeseks alternatiivkultuuriks, on moodsal ajastul saavutanud meeletu populaarsuse. Teisalt on see aga tekitanud selle kultuurižanri ümber rohkelt kõmu ja müüte. Vaatame alljärgnevalt paari asja, mida võiksid teada hiphopi kohta, isegi, kui see pole sinu igapäevane elustiil.

Hiphop on globaalne ja suurem kultuuriliik kui sa arvasid

Hiphoppi seostatakse tavaliselt üksnes räpiga, kuid tegelikult on see tunduvalt laiahaardelisem kui sa võisid arvata. Lisaks muusikale hõlmab see riietust, tänavakultuuri, slängi, keelt ja palju muud, mis kõik terviklikult moodustavad hiphopi elustiili.

Sama kehtib ka hiphopi levikuga. Traditsiooniliselt on peetud vaid Ameerika Ühendriike ja seejuures just New Yorgi linna peamiseks hiphopilinnaks, kuid tegelikkuses on hiphop levinud kõikjal maailmas ning ka Eestis. Räpitakse kõikvõimalikes keeltes ning kommuunid on levinud juba ammu kaugemale Ameerikast.

Hiphopi ja räpi vahel on suur erinevus

Inimesed seostavad tihtipeale hiphoppi üksnes räpiga, kuid seejuures tuleks mõista erinevust. Räpp on muusikavorm, mis kuulub hiphopi elustiili juurde, kuid hiphop on laiaulatuslikum kultuur, mis sisaldab ka rohkelt muid elemente ja traditsioone.

Hiphop ei ole vägivaldne ega materiaalne oma olemuselt

Paljude jaoks näib, et hiphopi põhimõtted sisaldavad seksistlikku, vägivaldset ja materiaalset maailmavaadet ning ei saa eitada, et sellise sisuga sõnad on tõesti paljude räpplaulude sisuks, kuid hiphopkultuur ei väärtusta absoluutselt selliseid põhimõtteid. Pigem on probleem selles, et meedia ja filmid kasutavad neid stereotüüpseid vaatevinkleid. See ei tähenda, et kõik selle elustiili esindajad väärtustaksid taoliseid kahjulikke vaatevinkleid.

Hiphopi kultuur on keeruline, põnev ja väga oluline

Üks põhjuseid, miks hiphopkultuuril on nii palju järgijaid, on selle keeruline ja väga mõjukas minevik. Võiks lausa öelda, et pole teist elustiili, mille kujunemisel oleks niivõrd kirju ajalugu. Rassism, inimsuhted, poliitika, surutis ja stereotüübid – kõik need teemad käivad hiphopi ajaloost läbi.

Kui sa soovid paremini mõista selle kultuurisuuna olemust, võid uurida lähemalt hiphopiteemalisi ajalooraamatuid. Nii saad parema ülevaate sellest, kuivõrd mitmekülgne ja keerukas on see žanr tegelikult ning milline on selle tõeline olemus.