Hiphopkultuuri mõju tänavastiilile

Hiphopmood on tasapisi võtnud võimust kogu tänavamoe üle. Kui veel paar aastakümmet tagasi oli tegemist väikese subkultuuriga, kelle tundis ära nende distinktiivse riietusstiili poolest, siis tänapäeval on hiphopkultuur mõjutanud igapäevast moodi niivõrd palju, et isegi need, kes absoluutselt seda kultuuri ei viljele, riietuvad selles stiilis.

Kõik sai alguse 1970-ndatel, mil suured spordiriiete tootjad nagu Adidas otsustasid kalduda hiphopi poole. 1980-ndatel aastatel hakkasid trendid järjest enam välja kujunema ning moodi tulid värvilised spordiriided ning spordibotased, nende seas eriti Adidase Superstar botased. Mis aga eriti kallutas hiphopistiili imbumist igapäevamoodi, oli suurte luksusbrändide koostöö erinevate hiphopartistidega. Rahvas hakkas nägema hiphoppi teise pilgu läbi kord, kui brändid nagu Louis Vuitton otsustasid võtta inspiratsiooni hiphopist.

1990-ndatel muutus stiil värvilisest pigem “glamuurseks”. Kes meist ei oleks näinud räppareid kuldkettidega? Taoline bling muutus populaarseks kõikide artistide ja fännide seas, kuid põneval kombel hakati toona kasutama kuldkettide asemel hoopis ehteid, mis olid valmistatud plaatinast.

21. sajandil on hiphopmood muutunud pisut tagasihoidlikumaks, rõhutades pigem mugavust ja vabadust. Paljudel kuulsatel artistidel on seejuures ka oma moebrändid – näiteks on Lil Wayne’l, Eminemil, Jay-Z’l ja Kanye Westil omad brändid.

Hiphopi mõjud ei ole samas ka päris ühesed. Üks populaarseid riietumisstiile on nö “aguliglamuur” ehk stiil, kus riietatakse end lohakalt – suured t-särgid ja kottis püksid tulevad kõigile meelde. See on aga vaid üks võimalikest stiilidest – eelnevalt mainitud sportlik stiil ja kuldketid on endiselt prominentselt kasutusel.

Peamine põhjus, miks tänavamood on nii tugevalt hiphopist mjutatud, on muusikaartistid, kes on oma meeldejäävate lugudega peibutanud kuulama isegi neid inimesi, kes muidu hiphopiga kursis pole olnud. Fännid soovivad mõistagi riietuda oma iidolite järgi ning sealt ka aina kasvav soov kanda igapäevaselt taoliseid riideid.

Urbanistlik stiil, millest ei saa tänapäeval üle ega ümber ühtegi poodi minnes, saadab meid lihtsalt päevast päeva ning seda kõike hiphopartistide tõttu. Järgmine kord, kui lähed ostlema ja soovid riideid osta, võid ringi vaadates märgata, kui suured on tegelikult selle kultuurižanri mõjutused!