Miks kutsutakse mänguautomaate üheraudseteks?

Mänguautomaadid jätavad kasiinodes olevatest mängulaudadest kahtlemata lihtsakoelisema mulje, kuna need asuvad sageli kasiinode pimedamates nurkades ning kuna pokker ja suur osa teisi kaardimänge nõuavad ka intellektuaalset panust, siis mänguautomaadid on puhas õnnemäng. See ei tähenda aga, et mänguautomaatide ajalugu oleks teiste hasartmängude elulugudest kehvem või vähem huvitav.

Mänguautomaatide töörpintsiip on küllaltki elementaarne – paned sisse raha või kasiinost saadud tšeki, vajutad nuppu või tõmbad kangi ning teie ees hakkavd pöörlema sümbolitega rullikud. Kui rattaid on kolm, nagu üldiselt ongi, ning neile langevad ühesugused sümbolid, siis oledki võitja.

Võrreldes varasemate aegadega on nüüd kang enamasti asendatud nupuga, kolme rulliku asemel võib neid olla ka viis; ning erinevaid kombinatsioone kasutades erineb ka võiduvõimalus. Õnn ei ole ka enam sirgjooneline, nimelt võib võidukombinatsiooni otsida ka diagonaalselt. Tavaliste sümbolite kõrval on kasutusel ka erisümbolid, mis toovad võidu siis, kui nad õigel ajal õigesse kohta satuvad.

Mänguautomaat leiutati 19. sajandi lõpus USA-s, kus need juba 1920. aastateks juba täielikult eri maffiaorganisatsioonide kontrolli all olid ning aitasid taolistele seadusele vilistavatele võrgustikele tulu teenida.

Inglise keeles teame automaate slot machine’i või one-armed bandit‘i  nime all, millest viimane tähendabki ühekäelist bandiiti ehk üheraudset. Britid armastavad neid aparaate ka fruit machine‘ks ehk puuviljamasinaks kutsuda.

Miks aga üheraudne, miks just relv? Nimetus on automaatide külge jäänud aegadest, mil aparaatide küljes oligi eelpoolmainitud kang, mis teatud nurga alt vaadates kätt meenutas. Miks aga puuviljamasin? Seda seetõttu, et puuviljasümbolid kujunesid juba ammu traditsioonilisteks mänguautomaatide sümboliteks – võitu tõotasid  näiteks kolm viinamarjakobarat või arbuusi, mis ühte ritta sattudes võisidki õnnetoovaks kombinatsiooniks osutuda.

Tänapäeval pole aga üheraudseid eriti näha, näha pole isegi nupukesi, kuna nüüdseks on mänguautomaatide mängimine suuremas osas neti kasiino osaks muutunud, mistõttu polegi enam nii palju automaate tarvis. Internetist tuleb üles leida lihtsalt õige programm või potraal ning võidukombinatsiooni puuvilju võib proovida ühte ritta saada ka oma telefoniekraanilt.